رفوگری چیست؟

رفوگری هنری میباشد که پس از قالی بافی پدید آمد و احساس نیاز پیدا کردن به این حرفه عامل پدید آمدن آن شد زیرا ممکن است هر فرشی در معرض فساد قرار بگیرد و گذشت زمان آسیب ببیند. به همین دلیل تا وقتی که در سالن و خانه و… از فرش استفاده میشود هنر رفوگری نیز به فعالیت خود ادامه خواهد داد، در واقع هنر رفوگری مکمل هنر فرشبافی میباشد.

 

چرا باید رفوگری فرش کنیم؟

زمانی که تار و پود و پرز فرش به علت بیدخوردگی یا آتش سیگار و یا بعلت اصطکاک ازبین برود باعث میشود در فرش سوراخ یا پارگی بوجود آید که میتوان با رفو آنرا درست کرد. قبل از رفوگری باید فرش راشست‌وشو داد تا رنگ‌های الیاف فرش و پرزهای آن و میزان پوسیدگی کاملا مشخص بشود. قبل از انجام رفوگری باقی ماندهٔ گره‌های صدمه خورده را از روی شبکهٔ تار و پود فرش به وسیلهٔ سوزن ودرفش جدا می‌شود.

امر رفوگری حرفه ای کاملا تخصصی میباشد که متخصصان ما در کلینیک قالیشویی بصورت کاملا حرفه ای عملیات رفوگری را انجام میدهند.

 

تاریخچه رفوگری:

هویت کسی که اولین بار مبادرت به رفوگری کرده است همچون نام بیشتر سازندگان، ناشناس وگمنام میباشد. این شخص بزرگ هر کسی که بوده گمنام زیسته و بصورت گمنام نیز از دنیا رفته است و خود غافل از اینکه چه خدمت بزرگی به عالم فرش عرضه کرده است و چه بسا هنرمندانی که بعد از بنا نهادن زیر بنای هنر خود از دنیا رفته اند ودر حال حاضر نام و نشانی از آنان در هیچ یک از کتاب های تاریخ وجود ندارد و نیاز است تا  برای قدردانی از آنان به روان پاکشان درود بفرستیم و با زنده نگه داشتن هنر آنان و ادامه مسیرشان از این هنرمندان ناشناخته و ناشناس سپاسگزارباشیم.

 

وسایل مورد نیاز برای رفوگری:

وسایل اصلی کار مانند: قلاب، درفش ، خواب پشت، دفتين، قيچي، دم باريك(انبردست)، سوزن دردواندازه كوچك وبزرگ، نخ پود، نخ پنبه اي(چله)، نخ ابريشمي، ظرف آب ، تخته، چارچوب چكش، ميخ كش، اتو، كيله و میخ میباشد.

نخهای رنگی که باید مطابق با رنگ بافت فرش و بر حسب این که فرش کهنه و رنگ رفته باشد نخها نیز رنگ رفته انتخاب میشود.

نقشه اصلی طرح فرش برای رفوگری درست محل آسیب دیده.

 

  مراحل رفوگری:

شیرازه دوزی: انتخاب نخ مناسب با رنگ مناسب از روی شیرازه باقی مانده فرش توسط رفوگر و اقدام به ترمیم خرابیها بوسیله ابزار مناسب. اگر نخ هایی که رفوگر استفاده می کند با نخ های شیرازه قبلی هم رنگ نباشد عمل رفوگری شبیه به عمل وصله کاری بنظر میاید و ارزشی نخواهد داشت و باعث افت قیمت فرش خواهد شد.

 

پل سازی: اگر چله های اول وآخر فرش از بین رفته باشد رفوگر باید تمام چله ها را با رنگی هم رنگ چله های اول بازسازی کنند.

 

گلیم بافی: گلیم فرش باید مانند اول و آخر فرش زده بشود.

 

زمانی که  یک طرف فرش پارگی ایجاد شود می توان آن را با توجه نقشه طرف سالم فرش رفو کرد. اگر نقشه دو طرف فرش یکسان نباشد رفوگر باید با توجه به کلیات نقشه فرش، طرحی مناسب را رسم نماید و سپس عمل رفوگری را انجام دهد. هرگاه فرش بدون نقشه ترمیم شود ارزش خود را از دست خواهد داد.

 

رنگرزی: برای اینکه رفوگر بتواند بهترین نتیجه را بدست بیاورد نیازمند دانش رنگرزی میباشد چراکه ممکن است رنگهایی که در گذشته در بافت فرش استفاده شده در بازار موجود نباشد و یا دسترسی به آنها سخت و زمانگیر باشد بهمین دلیل رفوگر خود باید بتواند رنگرزی را انجام بدهد و رنگ مورد نظر را بدست آورد.

 

 

امر رفوگری حرفه ای کاملا تخصصی میباشد که متخصصان ما در کلینیک قالیشویی بصورت کاملا حرفه ای عملیات رفوگری را انجام میدهند.

 

 

قالیشویی شمال تهران 

قالیشویی غرب تهران

قالیشویی شرق تهران

قالیشویی جنوب تهران