دراین مقاله کلینیک قالیشویی به معرفی فرش ابریشم و انواع آن میپردازد.

تاریخچه فرش ابریشم چیست؟

برای اولین بار قالیچه دستبافتی که بنام پازیریک میباشد، درون یک گور یخ زده مربوط به یک از فرمانروایان سکایی در کشور روسیه ودر فاصله ۷۹ کیلومتر از مرز مغولستان پیدا شد که این فرش دستبافت ایرانی، اکنون در موزه آرمیتاژ روسیه نگهداری میشود. همچنین نمونه مشابه این فرش در موزه فرش ایران موجود میباشد.

پیشینه فرش ابریشم، به دوره فرشهای دستباف ایرانی درصفویه مرتبط میباشد. فرش‌های ابریشم، علاوه بربافت ریز ساختار درخشان و صیقلی که دارند، کیفیت رنگ آنها از دلایل اصلی زیبایی و مجلل بودن آنها میباشد. زیبایی و تنوع رنگی که در ابریشم وجود دارد به هیچ وجه با بهترین نوع پشم قابل مقایسه نمیباشد. الیاف ابریشم بطوری باور نکردنی نازک و فوق العاده قوی میباشد که گویی الیاف آن جادویی میباشد. هنگامی که نور توسط ساختار منشوری الیاف منعکس می‌شود، با درخشندگی رنگ‌ها تطبیق پیدا میکنند. با وجود اینکه ابریشم نرم میباشد اما به طور استثنایی بادوام است و به عنوان یک کالا، معروف‌ ترین راه تجارت جهان را ساخته است. امروزه ابریشم هنوز هم الیاف تجملی اصلی به حساب میاید.

 

 

انواع فرش های ابریشم را به سه دسته تقسیم کرده اند که عبارتند از:

۱- فرش تمام ابریشم

اگر پرز و چله فرش از جنس ابریشم باشد رافرش تمام ابریشم مینامند.

 

۲- فرش گل ابریشم

اگراز ابریشم در نقش ها و دور حاشیه های فرش به جای پرز پشمی استفاده کنند را فرش گل ابریشم مینامند.

 

۳- فرش کف ابریشم

اگراز ابریشم بجای پرز پشمی در زمینه فرشها استفاده شوند را فرش کف ابریشم مینامند.

 

 

 

فرش ابریشم

 

در بین فرشهای دستباف فرش ابریشم از گرنبهاترین نوع فرشها هستند که نگهداری از آنها و شستشوی آن نسبت به انواع دیگر سخت تر میباشد و نیازمند داشتن اطلاعاتی در این زمینه میباشد.

کلینیک قالیشویی با داشتن شعبه قالیشویی در سراسر تهران بصورت تضمینی شستشوی فرش های ابریشم را توسط ماهرترین پرسنل  

انجام میدهد.

یک فرش ابریشم توانایی آن را دارد که برای قرنها باقی مانده و کیفیت و جلوه و شکوه اولیه خودرا نگهدارد. بشرطی که به شیوه درست از آن نگهداری شود. بهمین خاطر نکات مهمی رادر نظر گرفته ایم تا با انجام آن تاثیر بسیاری در طول عمر فرش شما خواهد داشت.

 

از جله این موارد: رطوبت، حشرات موذی، آویزان کردن، انبارکردن، آسیب و چرخش

 

 

 

تاثیر رطوبت بر روی فرش ابریشم :

 

شستشوی فرش ابریشم را حتما به شرکت‌های معتبر و دارای مجوز بسپرید. شستشوی غیراصولی فرش ابریشم و استفاده از مواد شوینده‌ی نامناسب باعث آسیب دیدن فرش میشودد. پس از شتستشوی فرش توسط قالی‌شویی یا پس از مرطوب شدن فرش به هر دلیل، مطمئن شوید که رطوبت فرش به طور کامل از بین برود زیرا وجود رطوبت در فرش به طور مرتب باعث پوسیدگی الیاف آن می‌شود.

بهترین ماده برای تمیز کردن فرش و لکه برداری آب میباشد بطور کل میشود گفت که آب بهترین دوست و بدترین دشمن فرش میباشد. رها کردن فرش به صورت مرطوب برای هر فرشی بخصوص فرش ابریشم خطرناک است. حتی فرش هایی که ثبات رنگی بالایی دارند در صورت مرطوب ماندن،ممکن است رنگ پس بدهند و در صورت تداوم پوسیده میشوند.

 

حشرات موذی

 

برای افزایش طول عمر فرش باید بدانید که بهترین راه برای مبارزه با حشرات موذی، رفت و آمد مکرر، نورو هواگیری مرتب فرش میباشد. فرشهایی که کمتر مورد استفاده قرار میگیرند در مجاورت حشرات قرار میگیرند ولی اگر فرش ابریشمی در انبار است، باید است بطور مرتب بررسی شود.

 

آویزان کردن

 

از میخ یا بستهای آهنی در قسمت بالای فرش برای آویزان کردن به مدت طولانی استفاده نکنید. از ثابت کننده های پوستر یا گیره ها و پشت بندهای مناسب استفاده کنید تا وزن ابریشم به طور برابر پخش شود. بهترین راه این است که یک تکه پارچه محکم را به پشت فرش بدوزید و سپس یک میله فلزی را از پارچه رد کرده و در نهایت میله را به دیوار آویزان کنید. این روش باعث زیبا جلوه دادن بیشتر فرش ابریشم برروی دیوار و همچنین تقسیم وزن فرش بطور مساوی میشود.

 

 

قالیشویی شمال تهران 
قالیشویی غرب تهران
قالیشویی شرق تهران
قالیشویی جنوب تهران
 

 

مناسب ترین قیمت و بهترین کیفت در کوتاه ترین زمان با کلینیک قالیشویی.